Güncel Haberler

Uzman isim uyardı: İftarda sakın tüketmeyin! Diş kaybına neden oluyor

Uzmanlar, ramazan ayında yiyecek ve sıvı tüketiminin az olması nedeniyle tükürük akışının azalması nedeniyle oluşabilecek diş çürümelerine karşı uyarıda bulunurken, sahurda yatmadan önce yemek artıklarının temizlenmesi için ağız hijyeninin çok önemli olduğunu vurguluyor. Sahur sonrası ağızda kalan yemek artıkları gün içinde bozulurken, iftarda tüketilen asitli gıdalar diş sağlığı açısından çok daha büyük tehlike oluşturuyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Batu Can Yaman, iftarda tüketilen asitli içeceklerle ilgili şunları söyledi: “Asitli gıdaları rahim ağzında ve dişlerin kök kısımlarında aşınmalara neden olabileceği için tüketmiyoruz.”

SAHURDAN SONRA GIDA ATIKLARI TEMİZLENMELİ

Prof., gece sahur yemeğinden sonra ağız ve diş temizliğinin yapılması gerektiğini söyledi. Dr. Yaman, “Elbette Ramazan hepimiz için özel bir ay. İnsanlar iki öğün yemek yiyor. Orucumuzu açıyoruz ve belli bir süre sonra sahurumuzu yiyoruz. Yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamanız ve yüzeylerinde kalan yiyecek kalıntılarını temizlemeniz gerekir.

Bunu yapmazsak yemek yemediğimiz ve su içmediğimiz için ağızdaki tükürük akışı azalacağından ve tükürüğe bağlı tamponlama mekanizmaları çalışmayacağından çürük aktivasyon oluşma ihtimali vardır. Bu nedenle en iyi ağız sağlığı, sahurdan sonra dişlerin fırçalanması ve diş aralarında kalan yemek artıklarının temizlenmesiyle sağlanır. Bu gün boyunca koruma sağlar. “Biz diş hekimleri, özellikle ilk öğünümüz olan iftardan sonra dişlerdeki yemek artıklarının temizlenmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

ÇÜRÜKSÜZ DİŞ KAYBI NEDEN OLUR

AW172719_02

İftar sofralarında sıklıkla yer alan asitli içeceklerin, dişlerde çürüme olmadan hızlı diş kaybına neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Batu Can Yaman şu ifadeleri kullandı:

“Sahurda dişlere yapışabilecek şekerli yiyeceklerden uzak duruyoruz. Çünkü bunları bir şekilde fırçalayarak ağızdan uzaklaştırmayı başaramazsak, gün içinde oluşan tükürük akışındaki azalmaya bağlı olarak çürük aktivasyonlar görebiliriz. Bu da dişlerimizin sebepsiz yere çürümesine yol açacaktır. İlk defa iftar yiyorsunuz. Asitliği yüksek gıdaların ağız ortamına hemen girmemesini öneriyoruz. Özellikle gün içerisinde hiçbir şey yemediyseniz ilk kez yemek yemeye başlıyorsunuz. Bizim için iftarda doğrudan asitli gıdalar tüketmek çürüksüz diş kaybı anlamına gelir. Yani asitli gıdaları tüketmiyoruz çünkü bunlar dişlerin boyun ve kök kısımlarını aşındırabiliyor.”

(İHA)

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya Camii'nde akşam namazını kıldı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya Camii’nde akşam namazını kıldı.
10 gündür kayıptı!  JASAT dedektifleri Edirne'deki tüyler ürperten cinayeti çözdü10 gündür kayıptı! JASAT dedektifleri Edirne’deki tüyler ürperten cinayeti çözdü
Yenilenen dairede üzücü kaza!  14 yaşındaki çocuk hayatını kaybettiYenilenen dairede üzücü kaza! 14 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu